Jak zabezpieczyć drewniane elementy ogrodowe (czyszczenie, konserwacja, przechowywanie zimą).

 

Czyszczenie i konserwacja drewnianych elementów architektury ogrodowej w dużym stopniu zależna jest od rodzaju drewna oraz sposobu jego zabezpieczenia. Nabywając drewniane wyroby należy pozyskać od producenta lub sprzedawcy jak najwięcej informacji na ich temat oraz postępować zgodnie z ich zaleceniami, aby przez długie lata użytkować meble lub drewniane elementy wyposażenie ogrodu.  

 

Konserwacja nowych elementów drewnianych

Nowo nabyte elementy, jeszcze przed montażem powinny przejść aklimatyzację w warunkach w jakich będą użytkowane. Każde otoczenie posiada inną wilgotność i temperaturę, co powoduje, iż drewniane elementy chłonną bądź oddają nadmiar wilgoci. Powoduje to powstawanie pewnych napięć pomiędzy poszczególnymi fragmentami na przykład mebli ogrodowych. Przeprowadzenie aklimatyzacji elementów przed montażem pozwoli na uniknięcie wypaczeń i pęknięć  w finalnym produkcie.

Mimo, iż ogrodowe wyroby drewniane najczęściej podawane są już zabiegom ochronnym przez producenta, warto przeprowadzić pewne czynności zabezpieczające, które przedłużą ich trwałość. Czynności te warto wykonać w momencie gdy produkt pozostaje w elementach, gdyż substancje ochronne precyzyjnie pokryją poszczególne fragmenty. 

W celu zabezpieczania drewnianych wyrobów ogrodowych  stosuje się:

  • impregnaty,
  • oleje,
  • lakiery.

Więcej o zabiegu impregnacji, olejowania, i lakierowania można przeczytać TUTAJ.

 

Czyszczenie drewnianych elementów  ogrodowych

Czyszczenie drewnach elementów warto przeprowadzać dwa razy w sezonie. Przeprowadzenie tego zabiegu konieczne jest przed wykonaniem czynności zabezpieczających, takich jak impregnacja, olejowanie czy lakierowanie. 

Drewniane meble ogrodowe przed rozpoczęciem sezonu (wiosną) oraz po zakończeniu (zimą) należy wyczyścić specjalnymi środkami do czyszczenia mebli drewnianych. Specjalistyczne środki można także zastąpić sodą lub szarym mydłem. Przeprowadzanie zbiegów czyszczących ma na celu głównie przedłużenie trwałości drewna oraz zabezpieczenie przed atakiem pleśni czy grzybów.

Czasami mimo przeprowadzanego zalecanego dwukrotnego zabiegu czyszczenia i konserwacji, drewno może zostać zaatakowane przez pleśnie i grzyby. Najczęściej objawia się to poprzez pojawienie się ciemnych, czerniejących plam. Wówczas należy zastosować dość silny roztwór chloru, przemyć nim zaatakowane miejsca, a potem dokładnie spłukać wodą. Jeżeli zabieg chlorowania również nie pomoże, należy zastosować papier ścierny. Miejsca zaatakowane należy zeszlifować aż do zdrowo wyglądającego drewna. Po tych zabiegach koniecznie przeprowadzamy impregnację oraz lakierowanie lub olejowanie.

 

Przechowywanie posezonowe

Przechowywanie posezonowe dotyczy głównie mebli ogrodowych oraz drewnianych elementów niestacjonarnych.

Ważny jest wybór odpowiedniego miejsca przechowania, które powinno być chłodne, ale zabezpieczające przed mrozem i nadmierną wilgocią. Nie wolno przechowywać drewnianych elementów w zbyt suchym i ciepłym pomieszczeniu, co może spowodować ich przesadne przeschnięcie. Dobrym rozwiązaniem będzie garaż – chroniący przed deszczem i śniegiem, ale zapewniający przepływ powietrza. Nie wskazane jest okrywanie mebli czy innych elementów drewnianych folią, co może nasilić rozwój grzybów i pleśni.