Drewniane meble ogrodowe – poradnik kupującego.

 

Drewniane meble ogrodowe idealnie współgrają z otoczeniem każdego ogrodu. Stanowią rozwiązanie zarówno dla klientów ceniących klasykę i tradycję oraz klientów wybierających nowoczesne koncepcje w tym zakresie. Drewniane meble ogrodowe mają niepowtarzalny urok, którego nikt im nie zabierze.

Drewno idealne nadaje się na meble ogrodowe, gdyż dość dobrze izoluje zarówno od zimna jak i gorąca. Materiał ten jest przyjemny w dotyku, dając wrażenie ciepła.

           

Wybór drewnianych mebli ogrodowych nie jest ani szybką, ani prostą decyzją. Co brać pod uwagę kupując drewniane meble ogrodowe?

 

  • Cena.

Dla większości klientów najbardziej oczywistym kryterium wyboru jest cena. Powinniśmy się zastanowić i dobrze przekalkulować, jaki fundusz chcemy przeznaczyć na zakup. Meble ogrodowe najlepiej kupować w okresie posezonowym lub przedsezonowym. Ceny mebli są znacznie niższe – za ustaloną kwotę jesteśmy w stanie kupić więcej i korzystniej.

Przeglądajmy różne oferty mebli ogrodowych, nie kupujmy spontanicznie. Szukajmy w internecie ciekawych okazji. Czasem taniej kupimy meble u zaprzyjaźnionego stolarza, niż w supermarkecie, zyskując dodatkowo na solidności i jakości produktu. 

 

  • Miejsce.

Przed zakupem przemyślmy lokalizację mebli. Zastanówmy się nad miejscem ustawienia – czy chcemy korzystać z mebli w ogrodzie, czy też na tarasie lub balkonie. Czy ustawimy meble w jednym miejscu, czy będziemy często je przestawiać.  Czy zamierzamy korzystać z nich na trawniku czy też betonowym podłożu.

Jeżeli planujemy użytkowanie mebli na tarasie lub jeżeli będziemy je często przestawiać, zastanówmy się nad zakupem lekkich i niewielkich mebli kompaktowych lub rozkładanych. W ogrodzie dobrze sprawdzą się masywne, solidne i stabilne komplety ogrodowe.

 

  • Funkcja.

Zanim zdecydujemy się na konkretny model mebli, zastanówmy się do czego będziemy je wykorzystywać. Jeżeli planujemy użytkować je w celach towarzyskich, zdecydujmy się na wysoki stół z ławami lub krzesłami. Jeżeli jesteśmy miłośnikami opalania, warto wybrać leżaki lub fotele. W pobliżu miejsc zabaw dzieci warto ustawić huśtawkę z zadaszeniem, aby móc odpocząć, pilnując dzieci.

 

  • Gatunek drewna.

Jedną z ważniejszych decyzji, jakie trzeba podjąć, jest wybór gatunku drewna. Możemy zastanawiać się nad drewnem krajowego pochodzenia bądź drewnem egzotycznym. Wady i zalety rodzimego i egzotycznego drewna można znaleźć TUTAJ.

 

  • Konserwacja.

Decydując się na drewniane meble ogrodowe, należy uświadomić sobie, iż regularna konserwacja jest wymagana, aby przedłużyć żywotność mebli. Nieważne z jakiego gatunku drewna wykonane są meble, zawsze wymagają odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji oraz przechowywania. Więcej o konserwacji i przechowywaniu mebli drewnianych można przeczytać TUTAJ.

 

  • Wygoda.

Drewniane meble ogrodowe powinny spełniać nie tylko funkcję dekoracyjną, ale także praktyczną. Wybierając meble ogrodowe, zwróćmy uwagę czy ławy i fotele są wygodne, a stoły o odpowiedniej wysokości. Czy wygodnie się siada i dość łatwo wstaje. Sprawdźmy w jaki sposób zostały wykonane i wykończone, czy są solidne i trwałe oraz czy mają dostatecznie wygładzone powierzchnie. Dokładnie przemyślmy czy wybrany zestaw mebli będzie sprawdzał się w codziennym użytkowaniu, czy też nie okaże się zbędnym sprzętem.

 

  • Kształt

Dobierzmy meble ogrodowe do wystroju domu i ogrodu. Jeżeli nasze otoczenie zewnętrzne i ogród są tradycyjne, zdecydujmy się na owalne i stonowane meble, w delikatnej i naturalnej kolorystyce. Natomiast jeżeli posiadamy nowoczesny i drapieżny ogród, wybierajmy kanciaste zestawy mebli, o zdecydowanej i odważnej kolorystyce. Z pewnością wzorzyste, zabytkowe krzesła nie sprawdzą się w nowoczesnym ogrodzie, wypełnionym szkłem i metalem.