Kraty, trejaże i pergole ogrodowe.

 

Projektując lub urozmaicając przestrzeń ogrodu, warto zastanowić się nad wkomponowaniem w strefę działkową drewnianych elementów małej architektury ogrodowej lub też jeżeli pozwala na to miejsce – budowli architektonicznej.

Budowle architektoniczne to głównie altany, domki letniskowe oraz wiążące się z nimi elementy stanowiące kompozycyjną całość, określające ich styl.

Elementy małej architektury obejmują kratownice, trejaże oraz pergole i podpory.

Umieszczanie w ogrodzie konstrukcji małej architektury, umożliwi uzyskanie odpowiedniego praktycznego jak i estetycznego efektu. Płaskie tereny ogrodów, tworzące jednolite płaszczyzny powodują, iż roślinność jest mało wyeksponowana. Zastosowanie pewnych rozwiązań, umożliwi uniknięcie problemu wzajemnego chowania się roślin oraz pozwoli na wzbogacenie przestrzeni o efektowne rośliny pnące, bujnie rosnące – zadowalające się niedużymi skrawkami podłoża.

Elementy małej architektury nadają również ogrodom odpowiedni charakter - np. romantyczny czy tajemniczy, bądź też ukryją nieatrakcyjne części ogrodu (gospodarcze). Elementy te doskonale nadają się także na przesłonięcie ogrodu przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiedztwa. Porośnięte roślinnością pergole czy trejaże, urozmaicą przestrzeń wokół domu -  umożliwią wydzielenie kameralnych kątów oraz sprawią, że nawet młode ogródki, nie posiadające dojrzałej roślinności nabiorą zacisznego charakteru, sprawiającego wrażenie ogrodu pełnego bujnej zieleni.

Na rynku nabyć można niezwykle ozdobne elementy małej architektury wykonane z metalu. Jednakże nie zawsze stanowią najlepszy wybór, gdyż podstawową funkcją tych elementów jest podtrzymywanie roślin. Sezon letni, charakteryzujący się wysokimi temperaturami powoduje nagrzewanie elementów metalowych – co często hamuje rozwój roślin, a w skrajnych sytuacjach powoduje ich obumarcie. Warto więc rozważyć zakup lekkich drewnach konstrukcji naturalnych, wykonanych z drewna.

Zaletą drewnianych konstrukcji małej architektury jest możliwość ich wzajemnego łączenia oraz rozbudowy. Elementy te także można wzbogacać o inne formy dekoracyjne – na przykład drewniane donice czy też skrzynie, odpowiednie dla pnących roślin.

 

Kratownice
Kratownice są najprostszą formą małej architektury ogrodu. Składają się najczęściej z ramy oraz skośnych lub prostych układów listew. Można ją zamocować do ściany budynku, ustawić na fundamentach jako niezależną konstrukcję lub połączyć ze skrzyniami na rośliny. Może też być elementem uzupełniającym pergolę czy trejaż.

 

Trejaże

Trejaż to szereg słupów połączonych u góry poziomą belką, na której są osadzone krótkie elementy poprzeczne. Trejaże pozwalają na oddzielenie poszczególnych części działki lub też wydzielenie efektownej partii ogrodu.

 

Pergola

Pergole to konstrukcje składające się z dwóch rzędów słupów i wspartego na nich zadaszenia.

Solidność pergoli zależna jest od pionowych słupów podtrzymujących poziome elementy. Z reguły wystarczające są drewniane słupy o przekroju prostokątnym lub okrągłym 10x10 cm, sztywno osadzone w podłożu.

Najczęściej drewniane elementy mocuje się pomiędzy sobą metodą złącza na wpust. Jednakże w celu wzmocnienia i stabilności konstrukcji zaleca się stosowanie cynkowanych klamer i sworzni, czy tez złączy ciesielskich.

 

Wokół pergoli warto posadzić rośliny nie zarastające jej konstrukcji, ale wspinające się i tworzące delikatną przesłonę. Idealnie sprawdzą się:

  • Powojniki wielkokwiatowe. Do wyboru wiele odmian. Dorastają do 2-4 m. Kwiaty średnicy do 18 cm mają barwę fiołkową, niebieską, różową, bordową lub białą, często są dwubarwne. Najlepiej rosną w żyznej i dość wilgotnej glebie, w słońcu i półcieniu. Dobrze, jeśli podstawy powojników są osłonięte (na przykład przez niskie rośliny), ponieważ ich korzenie źle rosną w nagrzanej glebie. Coroczne przycinanie roślin na wysokości 100 cm (odmiany wcześnie kwitnące) lub 50 cm (odmiany kwitnące w drugiej połowie lata) sprawia, że obficie kwitną.

 

  • Wiciokrzew japoński. Dorasta do 3 m. Jego największą ozdobą nie są kwiaty (kremowe, pojawiają się na pędach latem), ale liście, które w łagodne zimy nie opadają i pozostają na roślinie. Tworzą one dobre tło dla ogrodowych kompozycji. Najczęściej uprawiana jest odmiana 'Aureoreticulata' o liściach z żółtym unerwieniem. Wiciokrzew japoński dobrze rośnie w przeciętnej glebie, w słońcu i półcieniu. Ponieważ w surowe zimy może przemarzać, powinien być sadzony w zacisznych miejscach.

 

  • Wiciokrzew pomorski. Osiąga 5 m wysokości. Tworzy gęste, mocno wijące się pędy. Żółtobiałe, z zewnątrz różowawe kwiaty rozwijają się w czerwcu i lipcu. W ogrodach zwykle uprawiana jest odmiana 'Serotina' charakteryzująca się intensywniejszymi barwami kwiatów oraz długim i obfitym kwitnieniem. Dobrze rośnie w przeciętnej glebie, w słońcu lub półcieniu. Nie trzeba go specjalnie ciąć, jedynie usuwać wiosną uszkodzone pędy.

 

  • Róże pnące. Tworzą pędy długości 2-5 m. Ponieważ same nie potrafią się czepiać podpór, trzeba je do nich przywiązywać. Rośliny te długo i obficie kwitną, a ich kwiaty pięknie pachną. Przy pergoli ładnie wyglądają na przykład: odmiana 'The New Dawn' o delikatnych bladoróżowych kwiatach, 'Super Dorothy' o kwiatach ciemnoróżowych, 'Sympathie' i 'Flammentanz' o kwiatach szkarłatnych albo 'Golden Showers' i 'Goldfassade' o kwiatach koloru złota. Najlepiej rosną w żyznej i niezbyt suchej glebie, w słonecznym miejscu. Nie wymagają intensywnego cięcia, ale co roku wiosną należy usunąć przemarznięte, uszkodzone i zbyt gęsto rosnące pędy.

 

  • Wiciokrzew Browna. Pędy dorastają do 4 m długości. Przez całe lato rozwijają się pomarańczowe kwiaty. Ozdobne są także drobne czerwonopomarańczowe owoce, które dojrzewają od sierpnia do października. Dobrze rośnie w przeciętnej glebie, w słońcu lub półcieniu. Nie wymaga cięcia – wiosną wystarczy usunąć uszkodzone lub przemarznięte pędy.

 

Po wiele ciekawych pomysłów na wykorzystanie kratownic, pergoli i trejaży zapraszamy do zakładki GALERIA INSPIRACJI.