Projekt altany ogrodowej

Projekt altany powinien łączyć w sobie estetykę wyglądu obiektu z jego funkcjonalnością, oraz odpowiednią kompozycją w ogrodzie. Projekt można wykonać samodzielnie, ale warto zdecydować się na gotowe propozycje producenta lub wyspecjalizowanego podmiotu.

Altana ogrodowa  zazwyczaj stanowi lekką konstrukcję, której dach jest oparty na kilku (standardowo 4 lub 6) słupach, nie posiadająca ścian bocznych lub ewentualnie posiadająca lekkie ażurowe ścianki. Decydując się na lekką konstrukcję możemy wybrać lżejsze pokrycie dachowe – deski, papę, gont bitumiczny czy tez strzechę. Jeżeli natomiast zdecydujemy się na przykład na dachówkę, wówczas projekt musi uwzględnić solidniejszą konstrukcję ścian bocznych.

Projektując altanę warto rozważyć kwestię roślinności wokół altany. Jeżeli zdecydujemy się na pnące rośliny w pobliży altany, warto zdecydować się na wykonanie ścian bocznych altany na przykład ażurowanych. Obsadzenie altany roślinami pnącymi umożliwi odpowiednie wkomponowanie jej w ogród.

Ważnym elementem projektu jest także osadzenie altany w podłożu. Dolne części słupów muszą być trwale osadzone w ziemi i zabezpieczone przed wilgocią. Drewniane słupy można osadzić w ocynkowanych obejmach lub obejmach-kotwach. Słupy mogą być oparte na betonowych stopach fundamentowych, do których mocujemy je za pomocą kotew do zabetonowania lub przykręcone do podłoża kątownikami.

Opcjonalnie można w projekcie ująć także wykonanie podłogi. Jeżeli nie chcemy podłoża stanowiącego ubitą ziemię, warto zastanowić się nad podłogą deskowaną, brukiem, kostką betonową czy też kamieniami lub płytkami.

Odpowiednio zaprojektowana altana zapewni schronienie przed deszczem i słońcem, umożliwiając przyjemny wypoczynek w gronie rodziny i przyjaciół. 

 

Wkomponowanie altany w ogród

Każdy element drewnianej architektury ogrodowej musi być odpowiednio wkomponowany w ogród oraz co bardzo ważne – powinien pasować pod względem architektonicznym do stylu budynku mieszkalnego. Projekt altany powinna być spójny z ogrodem czy domem – posiadając mały ogródek warto zdecydować się na lekką, nie zajmującą wiele miejsca konstrukcję. Właściciele większych ogrodów mogą pokusić się o bardziej rozbudowane i masywne altany.

Projekt altany oraz jej lokalizację warto przewidzieć w momencie urządzania ogrodu. W istniejącym już ogrodzie można wystąpić konieczność usunięcia pewnych elementów dekoracyjnych, kompozycji roślinnych czy nasadzeń kwiatowych.

Lokalizacja altany w ogrodzie w pewnym stopniu zależna jest od przepisów prawnych regulujących jej dopuszczalne położenie. Wykonując projekt należy pamiętać o minimalnej odległości od granic działki oraz maksymalnych rozmiarach altan, oraz ewentualnych pozwoleniach na budowę.

Pomijając kwestie prawne, należy przede wszystkim zastanowić się nad funkcjami praktycznymi jakie powinna spełniać budowla.

Zastanawiając się nad lokalizacją altany w ogrodzie zwróćmy przede wszystkim uwagę na:

  • Widok z altany na ogród. Starajmy się tak umiejscowić altanę aby wypoczywając móc spoglądać na cały ogród lub jego ozdobną część.
  • Możliwość całkowitego osłonięcia ścianek altany. Boki altany można zabudować ażurowymi lub całkowitymi ściankami, w celu osłonięcia się przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów, jeżeli altana zlokalizowana jest na przykład blisko ulicy. 
  • Wielkość altany. Zwróćmy uwagę na funkcję jaką pełnić ma altana oraz elementy w jakie powinna być wyposażona. Zastanówmy się czy w przyszłości nie będziemy chcieli doposażyć obiektu na przykład w większy grill lub kominek czy też zestaw mebli ogrodowych.
  • Dojście do altany. Warto przemyśleć kwestię budowy ścieżki prowadzącej do altany.


Budowa altany na działce niewątpliwie podnośni walory użytkowe działki. Jednakże wiąże się z pewnymi obowiązkami wynikającymi głównie z konserwacji i zabezpieczania drewnianych elementów architektury ogrodowej. Więcej na ten temat można przeczytać TUTAJ

 

Budowa altany

Altany ogrodowe budować można z różnych materiałów. Jednakże najczęściej wybieranym budulcem jest drewno – przede wszystkim sosnowe i świerkowe, choć wykonuje się również altany modrzewiowe i dębowe.

Bywa, że klienci decydują się na elementy (słupy) wykonane z okrągłych bali. Wówczas należy zwrócić uwagę, aby były one pozbawione kory. Nie okorowane drewno jest miejscem, gdzie najczęściej gnieżdżą się szkodniki drewna. 

Kolejnym wyborem, z jakim musi zmierzyć się klient jest wybór pokrycia dachowego. Na rynku dostępne są różne materiały, zróżnicowane pod względem zastosowania praktycznego, jak i ceny.

Do najtańszych i najprostszych materiałów należy brezent lub pokrycie deskowane. Jednakże pomimo zalety, jaką jest niska cena, posiadają ogromną wadę – nie zapewniają pełnej ochrony przed deszczem.

Dla klientów, którym zależy na pełnej ochronie (zarówno przed słońcem, jak i deszczem) poleca się pokrycia dachowe w formie gontu bitumicznego, strzechy, gontu, blachy lub nawet dachówki.